Poradnia archidiecezjalna
 Narzeczeni
 Małżonkowie
374558 gości,
Locations of visitors to this page

Informacje dla narzeczonych

PRZYGOTOWANIE BEZPOŚREDNIE PRZED ZAWARCIEM ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIEGO

• SPISANIE PROTOKOŁU PRZEDŚLUBNEGO
    • SPOTKANIA Z DUSZPASTERZEM
    • KATECHEZY PRZEDŚLUBNE
    • SPOTKANIA W PORADNI ŻYCIA RODZINNEGO
    • DZIEŃ SKUPIENIA DLA NARZECZONYCH
    • SPOWIEDŹ PRZEDŚLUBNA

Kiedy rozpocząć bezpośrednie przygotowania do sakramentu małżeństwa:

Kandydaci do małżeństwa powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej trzy miesiące przed ślubem w celu rozważnego i spokojnego podjęcia bezpośredniego przygotowania do ślubu.

Dokumenty, które należy przygotować w celu spisania protokołu przedślubnego:

• metryka chrztu wydana nie wcześniej niż 3 miesiące przed zgłoszeniem się zainteresowanych do duszpasterza
      • świadectwo katechezy z ostatniej klasy szkoły średniej/ponadgimnazjalnej
      • świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego
      • Dowód osobisty

Narzeczeni pragnący zawrzeć małżeństwo konkordatowe dostarczają trzy egzemplarze zaświadczenia sporządzonego w USC miejsca zamieszkania narzeczonych (wyciąg z aktu urodzenia dla celów zawarcia małżeństwa, świadectwo o stanie wolnym, obywatelstwie polskim i miejscu zamieszkania)

W przypadku, gdy kandydaci (zarówno kobieta jak i mężczyzna) nie ukończyli lat 18, wymagana jest zgoda Sądu dla nieletnich, dyspensa z Kurii Biskupiej oraz zgoda rodziców. Jednakże załatwienie tych spraw dokonuje się przy udziale Proboszcza.

------------------------------------------------------------------------

KIEDY ZAWRZEĆ MAŁŻEŃSTWO?

Dla społeczności chrześcijańskiej rok liturgiczny wyznacza własny rytm życia i świąt. I tak, okres Adwentu i Wielkiego Postu mają charakter przygotowania: nawrócenia i przemiany. Z tego względu należy wybrać inne okresy dla uroczystości weselnych.

Celebracja liturgii zaślubin jest najważniejszym momentem dnia weselnego. Winna być przygotowana z wielką troską. Uzgodnijcie z Księdzem Proboszczem dzień i godzinę.

------------------------------------------------------------------

JAK UCZESTNICZYĆ W OBRZĘDZIE?

Sakrament małżeństwa winien być celebrowany w "łasce Boga", tj. w pojednaniu z Nim i braćmi. Dlatego w dniu najbliższym w dnia weselnego zbliżcie się na nowo do sakramentu pokuty i pojednania.

Obrzęd zawarcia małżeństwa jest ściśle określony, ale pozwala w pewnej mierze na indywidualne zaangażowanie. Jednak każda para powinna uzgodnić z kapłanem celebrującym ślub:
  • dobór przynajmniej jednego z dwu czytań biblijnych; wybór formuły błogosławieństwa i modlitwy,
  • recytację Credo, nawet wówczas gdy nie domaga się tego liturgia danego dnia, propozycje kilku intencji modlitwy powszechnej, zwłaszcza za swoich rodziców,

Nowi Małżonkowie mogą przyjąć Komunię św. pod postaciami Chleba i Wina, wyrażając w ten sposób znak pełnego uczestnictwa w Uczcie Pana.

Dzień zawarcia małżeństwa jest uważany przez wszystkich jako dzień świąteczny. Z wielkim wyprzedzeniem planuje się wszystkie sprawy aż do najdrobniejszych szczegółów.

Klimat uroczysty i świąteczny zależy także od skupienia, wrażliwości i zaangażowania wszystkich krewnych i przyjaciół.

Punktualność narzeczonej, narzeczonego, świadków i krewnych jest pierwszym warunkiem szacunku dla wszystkich oraz chroni przed nerwowością.

Ubranie weselne winno być zgodne z tradycją i w harmonii z celebracją, którą sprawuje się w obecności Pana.

Śpiew i muzyka. Manifestuje chwałę Boga: w ich wyborze winno się brać pod uwagę te wartości, które wyrażają wiarę oraz pomagają obecnym w pełnym uczestnictwie. Wykluczone są więc śpiewy, melodie i soliści opowiadający o ludzkiej tylko miłości. W mszach świątecznych pierwszeństwo mają tylko śpiewy wspólnotowe.

Fotografie i nakręcone filmy opowiadają historię nowej rodziny w jej początku; nie mogą jednak przesłonić celebrowanego misterium. Mogą być realizowane jedynie przez jedną osobę upoważnioną przez Księdza Proboszcza na podstawie specjalnych kwalifikacji.
Fotografowie i kamerzyści są proszeni o dyskretne zachowanie się w kościele i nie zajmowanie miejsca w prezbiterium.

------------------------------------------------------------------------

GDZIE CELEBROWAĆ?

Celebracja sakramentu małżeństwa jest powodem radości całej wspólnoty parafialnej, w której ma miejsce. Jednak możecie wybrać kościół:

• w parafii narzeczonej lub narzeczonego, gdzie każde z Was zamieszkuje,

------------------------------------------------------------

KONTYNUACJA ŚWIĘTA

Święto weselne trwa, gdy przeżywa się miłość małżeńską w wierności Panu. Wierność ta wyraża się:
  • w trosce, aby Wasz nowy dom stawał się gościnny i solidarny z innymi rodzinami,
  • w codziennej, choćby krótkiej, modlitwie małżeńskiej, w miarę możliwości wspólnej, z pojednaniem wzajemnym,
  • w miłości wielkodusznej w przyjęciu i wychowaniu dzieci w wierze,
  • w szacunku dla starszych rodziców, chorych i ubogich,
  • w systematycznej lekturze Biblii i świętowaniu dnia Pańskiego.
Kościół ma wielki szacunek i ufność w stosunku do chrześcijańskich rodzin w sprawie wychowania społeczeństwa bardziej ludzkiego.

Nie zawierają one żadnych danych osobowych.